Aliaksei Vxwapvivt9e Unsplash

I helgen avgjordes årets KM på Waxholms GK

Publicerat: 2026-08-25 - 09:47 - Skrivet av Mathias Zetterlund

Ett rekordstort startfält med 58 herrar och 8 damer kom till start. Vi spelade 18 hål på lördagen och till söndagens 18 hål gick alla damer vidare och de 36 bästa herrarna.

Vädret var bra även om det var lite blåsigt på söndagen som gjorde det ännu tuffare från backtee. Klubbmästare för damer blev förra årets två, Emelie Eriksson 168 slag, följt av tvåa Nina Frohm och trea Elin Lewold. Efter första dagen ledde förra årets tre, Nina Frohm, men Emelie fick ordning på sitt spel i slutet av söndagsrundan och kunde passera.

I herrklassen var det ännu jämnare. Efter 36 spelade hål var det delning mellan förra årets trea, Clas Källander, och förra årets femma, Nicholas Bynélius på 150 slag. Det krävdes ett särspelshål på 18:e för att skilja dem åt och där drog Nicholas längsta stråt med ett fint par. Trea kom Christoffer Eduards som även förra året kom på en tredjeplats. Nicholas är endast 15 år och en av klubbens yngsta klubbmästare. Nicholas är fantastiskt duktig och vi är mycket glada och stolta att vi har honom i klubben och får se honom visa upp sig på Waxholms GK. 

Vi vill tacka alla deltagare för en trevlig och spännande tävling samt ett stort tack till alla funktionärer som ställde upp så vi kunde genomföra ett bra arrangemang.

Välkomna tillbaka nästa år

/Lennart Robertsson och Tommy Tvinghagen

 

Back to top